Kronika – lata 1967 – 1971

Rekolekcje wielkopostne w 1967 roku prowadził w naszej parafii ks. proboszcz z Białobrzegów – ks. Józef Pelc.

Na wakacjach w lipcu nastąpiła zmiana księdza wikariusza – odszedł ks. Bronisław Domino, a przyszedł neoprezbiter, ks. Eugeniusz Worsa, rodem z Kopek.

W kościele zainstalowano głośniki. Radiofonia została wykonana przez p. Cyprysia z Rzeszowa.

Od 1968 roku odprawiane są w kościele Msze św. wieczorem. Dotychczas wszędzie odprawiano Msze św. tylko rano. Po Soborze zaczęto wracać do tego co było na początku – Wieczerza Paschalna, a także dla wygody wiernych, którym łatwiej wieczorem uczestniczyć we Mszy św. niż rano. W budzkiej parafii przychodzi około 25 osób, wśród nich są też i te które były rano.

26 sierpnia w Uroczystość M. Bożej Częstochowskiej w całej Polsce wierni wynagradzają Matce Najśw. za uwięzienie przez UB Jej obrazu. Nawiedzenie parafii odbywa się przy pustych ramach, Ewangeliarzu i świecy.

Rok 1969 jest rokiem szczególnego przygotowania do nawiedzenia Matki Bożej, które w żołyńskim dekanacie będzie miało miejsce w następnym roku. Ksiądz Biskup zalecił, by w każdej parafii przez 6 niedziel były głoszone kazania o tematyce „Maryja w tysiącletnich dziejach narodu, Kościoła w Polsce. Maryja w życiu rodzinnym, i osobistym…" W roku 1970 ks. Józef Matuszek – rodak, zamieszkujący w domu rodzinnym obchodzi 50-lecie kapłaństwa. W ostatnich latach bardziej był związany ze Świętoniową, z tamtejszym ks. proboszczem. Kiedyś byli razem wikariuszami w Grodzisku, Teraz czasem pomaga ks. Wosiowi w Świętoniowej, Jubileusz był w Budach Łańcuckich, ale więcej przygotowywała parafia świetoniowska. Kazanie głosił ks. prałat Franciszek Misiąg, obecni byli ks. Józef Prajsnar – proboszcz z Kosiny, ks. Józef Pelc – proboszcz z Białobrzegów, ks. Stefan Pelc – proboszcz z Boguchwały, ks. Roman Hejnosz – proboszcz z Łętowni, ks. Stefan Misiąg – prob. z Futomy, ks. Franciszek Woś – prob. ze Świętoniowej, ks. Wł. Szular – wikariusz ze Stalowej Woli, księża miejscowi: prob. ks. Tadeusz Szmyd i ks. Eugeniusz Worsa – wikariusz. Księży z dekanatu leżajskiego nie było.

W sierpniu w tragicznym wypadku zginęli dwaj motocykliści: Tadeusz Drążek, lat 29 i Kazimierz Porębny, lat 23, obaj z Bud. Wypadek miał miejsce w Białobrzegach. W podobnym wypadku zginał Zbigniew Cebulak z Korniaktowa. Wypadek pod Bochnią.

W listopadzie w parafii nawiedzenie Matki Bożej. Dzień Nawiedzenia (26-27 listopada) został wyznaczony przez Kurię B-pią. Do Nawiedzenia Parafia przygotowuje się przez misje, które trwały od 19 listopada. Nauki głosili Jezuici z Krakowa: ks. Ludwik Paluch i Stanisław Mol. Frekwencja wiernych bardzo dobra, tak w naukach jak i w spowiedzi.

Nawiedzenie rozpoczęło o godzinie 1630 bicie dzwonów i głos fanfar wzywających do oczekiwania na przybycie Matki Najświętszej, po którą wyjechała banderia konna – 132 ułanów, 28 motocyklistów i około 60 rowerzystów. Delegacja z parafii Husów wiezie do Bud „Symbole obecności MB." Kościół jest bogato ozdobiony, iluminowany, daleko widoczna jest wieża z napisem „AVE MARYA Na froncie kościoła rozpostarte dużych rozmiarów płótno biało-niebieskie z konturami Polski i zaznaczonymi Budami, biały orzeł i napis: „Szczęśliwa Polska cała, bo przez nią przechodzi Marya". Na wieży powiewają sztandary: papieski, maryjny i polski. Wnętrze kościoła ozdobione wspaniale – ołtarz, ściany, filary. U sklepienia zawieszona dużych rozmiarów korona od której opadają szerokie, dwukolorowe wstęgi. Jest tez wykonany przez Magdalenę Bartnik z prawej strony – duży pająk, który na czas uroczystości wisi w kościele. Przyozdobiono tez cmentarz grzebalny, a także trasę przejadzu „Symboli" i wszystkie domy – w każdym domu w oknie obraz M. Bożej i jakieś oświetlenie.

Uroczystościom w kościele przewodniczył Ks. Biskup sufragan Bolesław Taborski. O godzinie 1700 przybyła delegacja parafii Husów, przekazując budzkiej parafii Symbole obecności Matki Bożej. Przy śpiewie pieśni „Witaj Mario…" procesyjnie lud wszedł do kościoła, gdzie nastąpiło powitanie Matki Najświętszej. Pierwszy, jeszcze na polu witał Matkę Bożą ks. proboszcz. W kościele ks. proboszcz z Husowa wraz z delegacją parafii przekazał „Symbole obecności Matki Bożej" budzkiej parafii i wygłosił krótkie przemówienie. Następnie miejscowy ks. Proboszcz podziękował husowiakom i przywitał Matkę Bożą w Budach Łańcuckich, prosząc Ją, by wzięła w opiekę całą parafię. Po odśpiewaniu Ewangelii i Magnifikat rozpoczął się hołd parafii:

  1. dzieci szkolne – wierszyk Bogumiła Kojder,
  2. ministranci – Krzysztof Włodyka,
  3. młodzież – Krystyna Bartnik,
  4. matki – Zofia Wikiera,
  5. ojcowie – Stanisław Wasilewski,
  6. chorzy i starcy – Stanisława Stafiej,
  7. siostry zakonne – s. Marta Kurek,
  8. kapłani – ks. J. Matuszek.

Po zakończonym hołdzie Mszę św. celebrował i kazanie wygłosił Ks. Bp Bolesław. Po Mszy św. Apel Jasnogórski, a po nim nocne czuwanie: od 2000 matki, 2100 panny, 2200 młodzieńcy, 2300 ojcowie. O północy „Pasterka Maryjna" z kazaniem. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu do rana. O 700 rano Msza św. dla dzieci szkolnych z kazaniem. O 800 Godzinki ku czci NMPanny, a o 900 Msza św. i błogosławieństwo dzieci przedszkolnych. O 1000 Msza św. dla chorych i starców. O 1100 uroczysta suma, następnie modlitwy prywatne do godziny 1430. O tej godzinie parafianie zgromadzili się w kościele, aby pożegnać Matkę Bożą, podziękować za wszystkie otrzymane łaski. Odśpiewano Litanię Loretańską, odprawione zostało nabożeństwo pożegnalne, w którym wzięła udział cała parafia. W mowie pożegnalnej ks. proboszcz powiedział między innymi: „Odchodzisz Maryjo w pielgrzymce dalej, pamiętaj o nas, o naszej parafii, bądź zawsze z nami. Bądź z naszymi matkami, których życie tak dobrze rozumiesz, bądź dla ruch natchnieniem i opiekunką. Bądź Maryjo z naszymi ojcami, aby pod Twoim okiem wiedli życie na wzór św. Józefa, a żyjąc cnotliwie i trzeźwo mogli dobrze wypełnić swoje obowiązki. Bądź Maryjo z naszą młodzieżą, ukazuj jej ideał życia, dodawaj mocy do wytrwania na drodze wskazanej przez Jezusa. Bądź Maryjo z dziećmi naszej parafii, niech wzrastają w łasce, w mądrości u Boga i u ludzi. Bądź Maryjo z chorymi, cierpiącymi, ucz ich łączyć swoje cierpienia z cierpieniami swojego Syna Jezusa i ofiarować je za zbawienie świata. Bądź Maryjo z kapłanami i siostrami zakonnymi – niech trwają w powołaniu, niech gorliwie wypełniają zadanie zlecone przez Chrystusa".

W czasie Misji i Nawiedzenia rozdano ponad pięć tysięcy Komunii św.

O godzinie 1500 delegacja naszej parafii wioząc świecę i Ewangeliarz – Symbole Nawiedzenia, w asyście banderii odjechała do Wysokiej Łańcuckiej. Tak zakończył się wspaniały dzień dany przez Boga, dzień w którym Najśw. Maryja Panna uczyła mieszkańców Bud dziękczynienia za dar wiary, który naród nasz otrzymał 1000 lat temu.

Jak długo będzie trwać w pamięciach „nawiedzenie" – świadomość podjętych postanowień, obietnic uczynionych Bogu i Matce Najśw.? Czy to „nawiedzenie" ma moc odmienić twarde ludzkie serca?

Z okazji Nawiedzenia parafianie zakupili do kościoła biały ornat maryjny. W pierwszy dzień uczestniczyło 15 kapłanów, wśród nich ks. Józef Matuszek, ks. Roman Kojder, o. Bogusław Golak, ks. Edward Pocałuń i ks. Bronisław Domino – dawni wikariusze. Sióstr było osiem: s. Marta Kurek, s. Stefania Węgrzyn – szarytka, s. Augustyna, Czesława Marek – służebniczka, s. Saturnina, Teresa Czyrek, s. Makana, Cecylia Cebula – Albertynka.

Rok 1971 parafianie przeżywają jako dalszy ciąg nawiedzenia, które jeszcze trwa w diecezji. W tym tez roku obchodziła Parafia 50 rocznicę – Złoty Jubileusz -utworzenia parafii w Budach Łańcuckich w 1921 r. Z tej okazji 19 czerwca odprawione zostało uroczyste nabożeństwo.

W lipcu odszedł z parafii po czterech latach ks. wikariusz Eugeniusz Worsa, bardzo przez wszystkich szanowany i mile wspominany, tak przez ks. proboszcza jak i przez parafian, „złota dusza".

Wikariuszem w parafii został ks. Henryk Markowski, przeniesiony z Rzeszowa do Bud Łańcuc.

W rocznicę Nawiedzenia w listopadzie odbyły się rekolekcje święte, które prowadził ks. Michał Kochman proboszcz z Hyżnego. W całym roku 1971 rozdano w parafii 17 200 Komunii św.

 

Lata 1962 – 1966 Lata 1972 – 1976

Liturgia dnia



Przejdź do pełnej liturgii dnia

Numer rachunku parafialnego

KSIĘGA GOŚCI

Zapraszamy do przeglądania i wpisywania się w naszej Księdze Gości.
Chcesz pozdrowić, przekazać propozycję jakie informacje dodać na portalu, chcesz skomentować portal?
Nic prostszego:-)


Kliknij i wpisuj

Odeszli do wieczności

Ostatnio dodane zdjęcia

pielgrzymka2024_2 pielgrzymka2024_1 marszniepodleglosc2023 ks_piotr_bolanowski Ksiądz Wojciech Chorzępa img_3893 img_3891 img_3890 img_3888 img_3885 img_3882 img_3881

Historia wpisów

Maj 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031