Pradzieje Bud Łańcuckich i Korniaktowa

Wiadomości o dziejach najstarszych winny bazować na źródłach archeologicznych. Tereny te miały szczęście do tego rodzaju badań. Za sprawą ks. Józefa Matuszka, który na swoim polu znalazł uzbrojenie wojownika z IV wieku naszej ery, wyniki wykopalisk przedstawione są na rycinach:

Urny z wykopalisk w Budach Łańcuckich Rys. K. Osiński

wykop_01 Ryc. 8 – Fragment urny (popielnicy). Urna ta wyróżnia się z pośród innych znalezionych wielkością i była wypełniona kośćmi białymi oraz zwietrzałymi, koloru siwawego (niebieskiego).
Ryc. 9 – Urna typowa z okresu wczesnohistorycznego.
Ryc. 10 – Fragment urny, znalezionej wśród kości rozrzuconych.
Ryc. 11, 12 – Fragmenty, szyjek urn potłuczonych.

Przedmioty żelazne z wykopaliska ciałopalnego Rys. Wład. Niemczyński

wykop_02 Ryc. 1 – Miecz rytualny dwukrotnie pogięty.
Ryc. 2 – Umbo od tarczy
Ryc. 3 – Imacz tarczy
Ryc. 4 – Grot od włóczni
Ryc. 5 – Ostrogi
Ryc. 6 – Ostrogi
Ryc. 7 – Nożyk

Z wykopaliska ciałopalnego Rys. K. Osiński

wykop_03 Ryc. 1 – Miecz żelazny
Ryc. 1a – Przekrój ostrz miecza
Ryc. 2 – Umba od tarczy
Ryc. 2a – Nit umby
Ryc. 3 – Imacz tarczy
Ryc. 3a – Nit imacza
Ryc. 4 – Grot od włóczni
Ryc. 5 – Ostrogi
Ryc. 6 – Ostrogi
Ryc. 7 – Nożyk

Po zbadaniu porównawczym wykopalisk z Bud Łańcuckich ustalić można, że pochodzą z epoki młodszego okresu cesarstwa rzymskiego tj. między 200-400 r. po Chrystusie. Wykopaliska znamionują kulturę lateńską, w czasie której wojowników palono w pełnej zbroi na stosie, a następnie pozostałości jak kości, broń i urny wrzucano do jam całopalnych.
Czy wykopaliska z Bud Łańcuckich są pozostałością po Gotach ze Skandynawii, czy Germanach, czy też należy je odnieść do drugiej fali Gotów ciągnących nad Bałtyk, czy wreszcie do wyzwalających się Słowian nie da się na razie ustalić.

Położenie Parafii, Budowa Geologiczna i Rzeźba Terenu

mapa Współczesny krajobraz jest wynikiem złożonych warunków przyrodniczych, historii rozwoju osadnictwa oraz przestrzennych form organizacji życia. Obszar parafii obejmuje północny skraj Pradoliny Podkarpackiej oraz fragment Płaskowyżu Kolbuszowskiego, które wchodzą w skład obniżenia Kotliny Sandomierskiej. W skład parafii wchodzą wsie: Budy Łańcuckie Płn. i część Płd. strony Wisłoka, Korniaktów Płn. oraz część Zmysłówki, położona od południowej strony lasu, która w 1951 r. zmieniła nazwę na Budy Łańcuckie. Całość parafii za wyjątkiem północnej części Korniaktowa i Bud Łańcuckich leży w obrębie rozległej doliny Wisłoka. Liczne starorzecza świadczą o częstych zmianach koryta i wielowiekowych zmaganiach się ludności z powodziami.
Obszar parafii leży w obrębie Zapadliska Przedkarpackiego. Forma ukształtowania terenu została wykorzystana przez Wisłok, którego dolina na tym odcinku pokrywa się z jej przebiegiem. Rynnę Podkarpacką urozmaicają liczne starorzecza, które w okolicy Korniaktowa, Bud i Świętoniowej cechuje różny stopień zachowania i różne rozmiary. Wskazuje to na częste zmiany biegu rzeki i przesuwanie się koryta rzeki na północ. Ostatnia zmiana koryta rzeki na granicy Bud i Świętoniowej w miejscu zwanym "Pelców bród" wystąpiła w roku 1899.

Liturgia dniaPrzejdź do pełnej liturgii dnia

Numer rachunku parafialnego

KSIĘGA GOŚCI

Zapraszamy do przeglądania i wpisywania się w naszej Księdze Gości.
Chcesz pozdrowić, przekazać propozycję jakie informacje dodać na portalu, chcesz skomentować portal?
Nic prostszego:-)


Kliknij i wpisuj

Odeszli do wieczności

Ostatnio dodane zdjęcia

ks_piotr_bolanowski Ksiądz Wojciech Chorzępa img_3893 img_3891 img_3890 img_3888 img_3885 img_3882 img_3881 img_3880 img_3879 img_3878

Historia wpisów

Wrzesień 2023
P W Ś C P S N
« sie    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930