Parafiada 2015

plakat_parafiada_naglowek

plakat_parafiada W dniu 26 czerwca 2015 roku zorganizowany został pierwszy parafialny festyn pod nazwą Parafiada 2015. Był on promowany poprzez plakat informujący o wydarzeniu, który był rozpowszechniony na Facebooku, stronie parafialnej jak również poprzez rozwieszenie na tablicach informacyjnych w poszczególnych sołectwach naszej gminy.

Parafiada została poprzedzona konkursem "Znam moją parafię' dla parafian, który trwał w dniach 5-19 czerwca. Wzięło w nim udział 10 osób. Główną nagrodą była jednodniowa wycieczka do Przemyśla. Szczegóły konkursu – pytania z odpowiedziami, regulamin, listę uczestników, osób nagrodzonych, można znaleźć na stronie konkursu.

W przygotowanie Parafiady włączyły się grupy parafialne, różne osoby, firmy, stowarzyszenia. Nad całością czuwał i spinał Wojciech Nowosada. W tym miejscu należy wymienić:

 • Organizacje parafialne biorące udział w przygotowaniach
 • Koła Gospodyń, które przygotowały pyszne jadło:
  • KGW Korniaktów Pólnocny
  • KGW "Niezabudki" Budy Łańcuckie Lewe
  • KGW Budy Łańcuckie Prawe
 • Strażacy z OSP Korniaktów Północny i Budy Łańcuckie Lewe za przygotowanie pokazu ratownictwa
 • Sołtysi wsi wchodzących w skład parafii
 • Podziękowania dla Pana Ryszarda Kojdra za zapewnienie dzieciom przejażdżki na koniu
 • Prowadzenie całości festynu zapewniali Wojtek i Karol czyli Omega DJ
 • Za udostępnienie nagłośnienia w grzybku należą się podziękowania Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach
 • Pani Dyrektor Szkoły w Budach Łańcuckich Lewa za udostępnienie zestawów do gry w szachy
 • Tadeuszowi Golakowi za nakręcenie klipu z Parafiady
 • Sabinie Mazur Klimczyńskiej za przygotowanie plakatu Parafiady
 • Fundatorzy nagród:
 • Występy:
  • Schola parafialna prowadzona przez ks. Kazimierza
  • zespoły ze szkół parafii czyli Budy Łańcuckie Prawe i Lewe oraz Korniaktów Północny
  • Orkiestra Dęta z Białobrzegów
  • Zespół Śpiewaczy "Budzanie"

Niedziela 21 czerwca 2015. Wstaje piękny ranek, słoneczny i już przed południem przy Domu Kultury w Budach Łańcuckich ruszają przygotowania aby punktualnie o 15 mogła wystartować Parafiada. Rozstawiane są namioty, w których rozlokowują się ekipy do pieczenia kiełbasy, Koła Gospodyń z przygotowanym jadłem oraz namiot szachowy i sprzedaży cegiełek z fantami. To dzieje się od strony grzybka. Z drugiej strony Domu Kultury rozstawiają się dmuchane zjeźdżalnie, przygotowanie terenu do przejażdżki koniem oraz przygotowanie murawy do meczu księża kontra parafianie.

Już przed godziną 15 pojawiają się pierwsi uczestnicy, całe rodziny, młodsi i starsi. Tłum gęstnieje z każdą chwilą. O 15 Schola rozpoczyna wykonując piosenkę. Ich występ zostaje nagrodzony brawami. Na scenę grzybka wkracza ks. Kazimierz i Wojtek Nowosada. Ks. Kazimierz oficjalnie otwiera pierwszy festyn parafialny życząc wszystkim dobrej zabawy, a Wojtek podaje szczegółowy plan przebiegu Parafiady. Równolegle działanie rozpoczyna sprzedaż cegiełek z możliwością wygrania fantów. Następuje oblężenie stanowiska sprzedaży, członkowie KSM uwijają się jak w ukropie i tak będzie aż do zakończenia i rozpoczęcia losowania nagród finałowych. KSM wspiera wikariusz  ks. Mirosław. Rozpoczynają się występy dzieci ze szkół z terenu parafii – są to grupy taneczne dzieci młodszych i starszych a także jedna ze szkół przygotowała występ teatralny. Wszystko pięknie przygotowane, każdy występ zostaje nagrodzony gromkimi brawami. Pomiędzy występami szkół śpiewa jeszcze schola oraz Zespół Śpiewaczy "Budzanie".

W międzyczasie ks. Proboszcz Kazimierz kompletuje swoją drużynę do rozegrania meczu gdyż nie udało się zgromadzić w podstawowej 11 kompletu księży. Przed oficjalną prezentacją obie jedenastki są już skompletowane i wraz z sędzią wychodzą na prezentację do grzybka. Prezentują się wspaniale. Wszyscy już nabierają chęci do obejrzenia meczu. Mecz Ligii Mistrzów przy tym to "pikuś" :-) Drużyny przechodzą na stadion a za nimi większość osób. Najpierw tradycyjne zdjęcie przed meczem każdej drużyny, a potem pierwszy gwizdek sędziego Piotra Kubisa i się zaczęło. Drużyna księdza proboszcza daje sobie dobrze radę i po dwóch połowach trwających po 30 minut to drużyna księży pokonuje drużynę parafian wynikiem 4 do 3. Świetna zabawa, duży doping. Na twarzach graczy widać zmęczenie, płuca palą ale to nic, teraz czas na posiłek i orzeźwienie.

A w trakcie trwania meczu dla osób, które były mniej zainteresowane a wolały posłuchać dobrej muzyki koncert dała Orkiestra Dęta z Białobrzegów, w której grają także nasi parafianie. Również przez ponad 3 godziny 4 stanowiska szachowe były non stop zajęte, a ks. Konrad Dryrda, nasz rodak, mistrz szachowy, rozgrywał równocześnie po 4 partie. Było mnóstwo chętnych zmierzyć się z ks. Konradem. W tym czasie również członkowie KSM zaprosili dzieci do zabawy – na podłogę grzybka, koło grzybka malowały twarze chętnym dzieciom, a z drugiej strony dzieci mogły puszczać bańki mydlane najróżniejszej wielkości.

Po meczu nastąpił pokaz ratownictwa w wykonaniu OSP Korniaktów Północny i Budy Łańcuckie Lewe. Aby zgromadzone osoby wiedziały co się po kolei dzieje fachowy komentarz zapewniał sołtys Sławomir Kukulski będący także szefem strażaków z Bud. Mieliśmy okazję zobaczyć jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka, jakimi narzędziami się posługują, jak prawidłowo należy ratować poszkodowanego, i jak zrobić z auta kabriolet :-) Po uratowaniu poszkodowanego i pocięciu auta na "żyletki" nastąpił pokaz co może się wydarzyć jeśli zalejemy gorący olej wodą. Strażacy podgrzali olej do wysokiej temperatury – około 5 litrów – i zalali szklanką wody – na jednym ze zdjęć udało się uchwycić kawałek tego efektu.

W trakcie pokazu wyszła chmurka zaniepokojona tym co się dzieje i skropiła wszystkich. Ale na szczęście tylko przez chwilkę. I wszyscy w wielkim napięciu oczekiwali na finał czyli losowanie nagród w konkursie "Znam moją parafię" oraz nagród głównych wśród osób, które zakupiły cegiełki. Poza rozlosowaniem nagród głównych kilka wyjątkowo cennych nagród zostało zlicytowanych. Było wiele osób chętnych i każda licytowana nagroda znalazła nabywcę.

Licytacja nagród zakończyła jedną część festynu. Wojtek na zakończenie zaprosił wszystkich chętnych na drugą część czyli zabawę. W trakcie trwania festynu poza sferą duchową i przeżyć można było również zaspokoić "żołądki" przygotowanym jadłem przez KGW, frytkami, kawą, herbatą, popcornem, watą cukrową, lodami czy też napojami.

I tak w ogromnym skrócie wyglądał pierwszy festyn parafialny Parafiada 2015. Można stwierdzić, że był udany. Dopisali ludzie, a to oni są najważniejsi, że chcieli przyjść i wspólnie się spotkać, pobawić, porozmawiać. Świat goni mocno do przodu i warto czasami się chwilkę zatrzymać, spotkać, porozmawiać.

A wszystko to można zobaczyć zarówno na filmie przygotowanym przez Pana Tadeusza Golaka jak i zdjęciach. Zapraszamy do oglądania.

Film na profilu Tadeusza Golaka - w najbliższym czasie zostanie wprost na tej stronie udostępniony.

Zdjęcia z Parafiady 2015.

Liturgia dniaPrzejdź do pełnej liturgii dnia

Numer rachunku parafialnego

KSIĘGA GOŚCI

Zapraszamy do przeglądania i wpisywania się w naszej Księdze Gości.
Chcesz pozdrowić, przekazać propozycję jakie informacje dodać na portalu, chcesz skomentować portal?
Nic prostszego:-)


Kliknij i wpisuj

Odeszli do wieczności

Ostatnio dodane zdjęcia

korniaktowski_marsz_1 ks_marek_matwijczak kosciol_zlobek_mniejszy rachunekparafii 25630652_2050724591621195_252105916_n kosciol_mniejsze_2 kosciol_mniejsze_1 p1120999 p1120997 p1120992 p1120990 p1120989

Historia wpisów

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930