Katecheza VII – Eucharystia a jedność Kościoła

„WIELKA TAJEMNICA WIARY” 

Katecheza VII – Eucharystia a jedność Kościoła.

Słowo Boże i nauczanie Kościoła podkreślają, że prawdziwa jedność Kościoła konstytuuje się przez celebrację Eucharystii- jest ona umacniana przez zgromadzenie liturgiczne i posilanie się wiernych Komunią świętą. Eucharystia bowiem to całe wydarzenie liturgiczne, w którym Chrystus przemawia do swojego ludu, ofiaruje się za niego i daje udział w darze zbawienia w przystąpieniu do Ołtarza. Z kolei liturgię trzeba widzieć w całości życia Kościoła, codzienności wiernych, ich zadań i obowiązków. Nie ma jedności Kościoła bez Eucharystii. Wyrazem tej rzeczywistości są niektóre nazwy celebracji tego sakramentu. Eucharystia to dziękczynienie ludu Bożego za zbawienie, które Bóg dał wierzącym przez Jezusa Chrystusa. Jednoczący charakter Eucharystii wyrażają biblijne określenia: „Wieczerz Pańska”, „Łamanie Chleba”, „Uczta Pańska”. W ten sposób realizuje się wyznanie św. Pawła: „Chleb który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”.

Eucharystia nie tylko wyraża jedność, ale ją tworzy, buduje i umacnia. Chodzi tu o relację z Bogiem, ze świętymi w niebie, oraz wiernymi doświadczającymi ostatecznego oczyszczenia, jak również z całym ziemskim Kościołem. Eucharystia buduje jedność uczestników danej celebracji, wierni stoją zgromadzeni- jedni wobec jednego Boga i wobec siebie. Przez Liturgię i Komunię św. realizują się więc słowa św. Pawła: „Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który jest i działa ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich”.

Celebracja Eucharystii obejmuje nie tylko zgromadzonych przy danym Ołtarzu, ale stanowi wspólnotę ze zbawionymi w niebie i osobami doświadczającymi czyśćca. Liturgia prowadzi do jedności Kościoła ze światem, co dokonuje się przez modlitwę np. w Wielki Piątek :”Módlmy się za wszystkich rządzących państwami- niech nasz Bóg i Pan kieruje ich umysłami i sercami według swojej woli, abyśmy wszyscy żyli w prawdziwej wolności i pokoju”.

Jedność ze światem wyraża się również w pochyleniu się nad ubogimi, w służbie potrzebującym, w działalności charytatywnej wypływającej z przeżycia Eucharistii.

Powyższe rozważania podsumowuje modlitwa: „Jezu, przez dar Eucharystii prowadź nas do jedności z Ojcem, ze świętymi w niebie, z całym Kościołem i wszystkimi ochrzczonymi. Daj nam być apostołami jedności w naszej parafii, w naszych domach i w miejscach pracy. Amen”

Na podstawie materiałów formacyjnych referat przygotowała p. Zofia Rosół.

Liturgia dniaPrzejdź do pełnej liturgii dnia

Numer rachunku parafialnego

KSIĘGA GOŚCI

Zapraszamy do przeglądania i wpisywania się w naszej Księdze Gości.
Chcesz pozdrowić, przekazać propozycję jakie informacje dodać na portalu, chcesz skomentować portal?
Nic prostszego:-)


Kliknij i wpisuj

Odeszli do wieczności

Ostatnio dodane zdjęcia

2019_gurgacz pismoprzewodniesanepid20210131 bozenarodzenie2020 korniaktowski_marsz_1 ks_marek_matwijczak kosciol_zlobek_mniejszy rachunekparafii 25630652_2050724591621195_252105916_n kosciol_mniejsze_2 kosciol_mniejsze_1 p1120999 p1120997

Historia wpisów

Wrzesień 2021
P W Ś C P S N
« sie    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930