Przeglądasz wpisy w katagorii "Święta"
sobota, 20 Czerwiec 2020, 15:08
Piotr Miara
Komentarze są wyłączone

Uroczystość Niepokalanego Serca NMP 20-06-2020

niedziela, 29 Grudzień 2013, 18:08
Piotr Miara
Komentarze są wyłączone

Boże Narodzenie 2013

18_zyczenia
sobota, 7 Kwiecień 2012, 23:12
admin
Komentarze są wyłączone

Wielkanoc 2012

zmartwychwstanie_panskie "Zmartwychwstałem i zawsze jestem z Tobą"

Chrystus ukazał się Marii Magdalenie, Apostołom, a dzisiaj ukazuje się także nam w tajemnicy Eucharystii. Jezus Zmartwychwstały czeka, abyśmy uwierzyli. Przyjmijmy Zmartwychwstałego do naszego życia. On spełni nasze życzenia. Alleluja!


Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Króluj nam Chryste!

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęło się w naszej parafii Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godzinie 18. Podczas tej Najświętszej Ofiary wspominamy wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Na zakończenie Mszy Św. Pan Jezus został przeniesiony do ciemnicy w Kaplicy Matki Bożej i rozpoczęła się adoracja. W dniu tym w naszej parafii wiele osób w tym BMS rozpoczęło akcję modlitwę w intencji wybranego kapłana. Po Mszy Św. zostały rozdane karteczki z imionami księży i rokiem święceń, w intencji których dana osoba będzie się modlić przez 30 dni odmawiając modlitwę o miłość do Kościoła i zapał w dziele Nowej Ewangelizacji. Więcej na temat akcji można poczytać na stronie kaplani.com.pl.

W Wielki Piątek o godzinie 18 po całodziennej adoracji w ciemnicy rozpoczęła Liturgia Męki Pańskiej poprzedzona Drogą Krzyżową. Liturgia rozpoczęła się od Liturgii Słowa, następnie adoracja krzyża, a po adoracji Komunia Święta. Wielkopiątkową liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Grób Pana Jezusa Następnie rozpoczął się śpiew trzech części Gorzkich Żali i adoracja do północy. Przed Najświętszym Sakramentem na zmianę czuwali ministranci a Grobu Bożego strzegła Straż Grobowa czyli Turki.

W Wielką Sobotę od godziny 7 do wieczornej Liturgii Wigilii Paschalnej trwała adoracja oraz święcenia pokarmów o godzinie 9 i 13. Wieczorna Liturgia rozpoczęła się od Liturgii Światła przy ognisku tradycyjnie umiejscowionym w pobliżu krzyża misyjnego. Następnie Liturgia Słowa w trakcie której psalmy zostały odśpiewane przez scholę dziecięcą oraz scholę KSM. W kolejnej części Liturgii Chrzcielnej. Święty Paweł pokazuje, że udział w owocach śmierci i zmartwychwstania Jezusa jest możliwy dzięki sakramentowi chrztu, który zanurza w Jego śmierć i pozwala razem z Nim zmartwychwstać do Nowego Życia. W tym roku w trakcie tej Liturgii do Kościoła włączone zostało 1 dziecko – chłopiec. 

Wszyscy rozeszli się do domów, aby w znaczącej większości powrócić rano na godzinę 6 na procesję rezurekcyjną, na której chrześcijanie całemu światu ogłaszają radosną wieść: możecie już otrzeć łzy, śmierć została pokonana.

Jak co roku Turki z naszej parafii trzymały straż grobową przy symbolicznym grobie Chrystusa oraz uczestniczą w procesji rezurekcyjnej. W Wielką Niedzielę a potem w poniedziałek Turki kultywując tradycję prezentują swoje umiejętności.

Turki z naszej parafii swoje korzenie mają w Grodzisku, jako, że parafia Budy Łańcuckie powstała w dużej części z parafii grodziskiej. Po powstaniu parafii w roku 1921, jak notuje nasza kronika parafialna, banderia konna złożona zapewne z "turków" pojechała do Grodziska po pierwszego proboszcza. Następnego roku na Wielkanoc uformował się oddział Turków jako straż grobowa. Tak więc rok 1922 jest przyjęty jako rok powstania Turków w naszej parafii. W tym roku mija 90 lat istnienia Straży Grobowej – Turków w naszej parafii. Z tej okazji dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli i tworzą do dzisiaj oddział Turków. Wśród komendantów byli: Ignacy Kurek, Roman Blok, Tadeusz Drążek i obecny Grzegorz Wojtyna.

Wszystkim życzymy kontynuowania tej pięknej tradycji najpierw do stulecia a później dalej. Warto kontynuować piękne zwyczaje, tradycje, które przyczyniają się do uświetnienia nabożeństw liturgicznych. Swój udział w Turkach ma również orkiestra, która co roku pięknie przygrywa i uświetnia Msze Św. Wszystkim, którzy tworzyli zespół orkiestry dawniej i tworzą dzisiaj składamy serdeczne "Bóg zapłać". Nawzajem zachęcajmy się, by ta tradycja nie ustała. Nie wymawiajmy się od brania udziału w tym pięknym zadaniu.

Zdjęcia Wielkanoc 2012

czwartek, 5 Kwiecień 2012, 22:19
admin
Komentarze są wyłączone

Droga Krzyżowa po drogach Korniaktowa

droga-krzyzowa Wielki Tydzień przygotowuje nas do największego wydarzenia czyli Zmartwychwstania Pana Jezusa. Rozpoczął się Niedzielą Palmową pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Uroczystość rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata.

Jak co roku w naszej parafii w Wielką Środę po Mszy Św. odbywa się Droga Krzyżowa tą samą trasą jaką idzie procesja Bożego Ciała czyli po drogach Korniaktowa. I w tym roku nie było inaczej. O 17 rozpoczęła się Msza Św., po której licznie zgromadzeni wierni wyruszyli aby symbolicznie odtworzyć drogę Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Duży drewniany Krzyż niosły poszczególne stany: ministranci, ojcowie, matki, młodzież żeńska i męska. Rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej prowadzili ks. Kazimierz i ks. Paweł. Ostatnia stacja znajdowała się przy Krzyżu Misyjnym. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP z Korniaktowa Północnego.

Stale stawiamy sobie pytanie dlaczego jest w życiu cierpienie, dlaczego właśnie ja cierpię, dlaczego mają mnie karać cierpieniem, dlaczego cierpieć mam ofiarowywać się za innych? Wciąż  kroczymy po drodze krzyżowej naszych pytań. Wszystkie ludzkie odpowiedzi nie wystarczają. Może na te pytanie odpowie nam sam Pan Jezus, z którym spotykamy się na Jego Drodze Krzyżowej.

ks. Jan Twardowski

Osoby (dorośli, młodzież, dzieci), które pragnęłyby przeżyć same Drogę Krzyżową i szukają rozważań mogą znaleźć je na stronach np. Polskiej Prowincji Ojców Pijarów.

Bardzo ciekawa inicjatywa brata zakonnego z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – codzienne rozważania Drogi Krzyżowej na wzór róż różańcowych. A może w naszej parafii będą osoby zainteresowane, które zechcą stworzyć taką grupę (może grupy)…

Liturgia dniaPrzejdź do pełnej liturgii dnia

Numer rachunku parafialnego

KSIĘGA GOŚCI

Zapraszamy do przeglądania i wpisywania się w naszej Księdze Gości.
Chcesz pozdrowić, przekazać propozycję jakie informacje dodać na portalu, chcesz skomentować portal?
Nic prostszego:-)


Kliknij i wpisuj

Odeszli do wieczności

Ostatnio dodane zdjęcia

korniaktowski_marsz_1 ks_marek_matwijczak kosciol_zlobek_mniejszy rachunekparafii 25630652_2050724591621195_252105916_n kosciol_mniejsze_2 kosciol_mniejsze_1 p1120999 p1120997 p1120992 p1120990 p1120989

Historia wpisów

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
« sie    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930